Alergie

testy i odczulanie

Biorezonansowa diagnostyka alergii jest bezbolesna, bezinwazyjna, nie posiada skutków
ubocznych, także może być stosowana nawet u bardzo małych dzieci.

Na czym polega odczulanie?

Odczulanie przeprowadzane przy pomocy aparatury BICOM polega na wygaszaniu alergenu, a jej celem jest zredukowanie lub całkowita eliminacja biofizykalnych czynników zaburzających. Terapia odczulająca w przypadku każdego pacjenta może przebiegać inaczej. U jednych następuje całkowite odczulenie na dany alergen już po pierwszej wizycie , u innych konieczne jest powtórzenie odczulenia. Biorezonans umożliwia zdiagnozowanie również czy reakcje alergiczne nie są powiązane z innymi czynnikami takimi jak obciążenia pasożynicze, wirusowe, bakteryjne , grzybicze, itp.

Nietolerancja pokarmowa a alergia

Czy alergia pokarmowa i nietolerancja pokarmowa to jedno i to samo, czy są to dwie osobne rzeczy? Wiele osób zadaje takie pytanie, ponieważ często słyszy się te dwa terminy i nie do końca wiadomo, czym one się różnią. Chory w końcu nie wie, czy cierpi na alergie czy nietolerancje pokarmową ani tym bardziej czy są różnice w leczeniu?

Reakcja natychmiastowa i opóźniona

Na początek należałoby napisać, że reakcji organizmu na czynniki pokarmowe, jest kilka! Nie jest to jedna reakcja! Form obrony jest kilka. Najbardziej znaną reakcją jest reakcja natychmiastowa, gdzie udział biorą tzw. przeciwciała IgE zależne. Są to przeciwciała, które przy kontakcie z pokarmem (a także pyłkami) od razu powodują dolegliwości: puchniecie, świąd, zaczerwienienie itd. Tą reakcję nazywa się powszechnie alergią. I ten rodzaj reakcji jest z reguły badany w placówkach medycznych. Testy skórne to badania na alergię IgE zależną. Badania z krwi w laboratorium też polegają na sprawdzeniu przeciwciał IgE!

Nietolerancja pokarmowa.
Jak się okazuje, reakcje typu IgE stanowią jedynie niewielki procent przyczyn chorób alergicznych! W większości przypadków są to reakcje opóźnione, gdzie biorą udział zupełnie inne przeciwciała, takie jak IgG lub IgM! Ale tego nie można wykryć z testów skórnych ani w zwykłym laboratorium!
Takie reakcje zwykło sie nazywać albo alergią pokarmową opóźnioną, alergią ukrytą albo właśnie nietolerancją pokarmową. Reakcja opóźniona polega na tym, że zjedzony pokarm wywołuje dolegliwość dopiero po jakimś czasie – od kilku godzin do kilku dni po zjedzeniu! I nie jesteśmy nawet w stanie ocenić, po czym mamy ból brzucha czy świąd ciała. Dlatego mówi sie, że nietolerancja pokarmowa jest utajoną przyczyną wielu schorzeń.

Nietolerancja pokarmowa objawy

Dolegliwości wynikające z nietolerancji pokarmowej czy alergii opóźnionej są znacznie szersze niż w przypadku alergii natychmiastowej! Mogą do niej należeć: choroby układu oddechowego i trawiennego, zmiany skórne, depresja, przemęczenie, migreny, bóle głowy, nadwaga i otyłość, miażdżyca, bóle kości i stawów, nadciśnienie, cukrzyca, choroby autoimmunologiczne takie jak choroby tarczycy (choroba Hashimoto), reumatoidalne zapalenie stawów, stwardnienie rozsiane, łuszczyca. Jak widzimy, nietolerancja pokarmowa może dotyczyć całego organimzu, wielu narządów. Może być przyczyną wielu powszechnych chorób! Jeśli tego nie odkryjemy będziemy skazani na ciągłe chorowanie i bezustanne leczenie jedynie objawów.

Alergie pokarmowe ukrytą przyczyną chorób

O ile alergie wziewne ograniczają sie z reguły do zmian skórnych i dolegliwości układu oddechowego o tyle alergie pokarmowe wpływają na cały organizm. Głównie pojawiają sie problemy z układem pokarmowym, choroby skóry, choroby układu oddechowego podobne jak przy alergii wziewnej. Ale jak zauważono obok tych reakcji występują często inne, których byśmy nawet nie podejrzewali, że mają związek z alergią! Poniżej prezentujemy listę tych dolegliwości i wskazujemy, jakie alergeny mogą być ich przyczyną.

Astma oskrzelowa

w tym przypadku należy przetestować nie tylko alergeny pokarmowe takie jak białko jajek, mleko i zboża ale także wziewne czynniki kontaktowe takie jak kurz domowy, lateks wchodzący w skład niektórych materacy oraz pierze, zwłaszcza jeśli ataki pojawiają sie w nocy lub nad ranem.

Czerwone policzki

często wskazują na alergię pokarmową, szczególnie u dzieci

Infekcje dróg moczowych

oprócz cytrusów i przypraw czynnikiem mogą być głębokie konstytucjonalne alergeny takie jak mleko krowie i pszenica. Dodatkowo warto sprawdzić, czy nie ma zakażenia grzybem candida

Moczenie nocne

często przyczyną są alergeny pokarmowe takie jak owoce cytrusowe i przyprawy

Poty

w przypadku małych dzieci, które pocą sie nadmiernie na głowie i karku, może być to pierwszy sygnał odnośnie rozwijającego sie procesu alergicznego na czynniki pokarmowe, co może z czasem doprowadzić do atopowego zapalenia skóry.

Pożądanie określonych produktów spożywczych

jeśli występuje wyjątkowo silne pożądanie danego produktu to zawsze jest to sygnał, że może chodzić o zamaskowaną alergię pokarmową. Wydawać by sie mogło, że organizm wie, co dla niego dobre i jeśli potrzebujemy jakiejś substancji to pojawia nam sie ochota na daną rzecz. Inaczej jednak wygląda sprawa z alergią pokarmową, podczas której dochodzi do
zjawiska przypominającego nałóg, gdzie pojawia sie silne pożądanie na coś, co szkodzi. Jest to widoczne zwłaszcza u dzieci.

Pokrzywka wywołana własnym potem

w takim przypadku oprócz głównych alergenów należy jeszcze sprawdzić zakażenie pasożytami, zwłaszcza owsikami!

Stany zapalne błon śluzowych

u podłoża może leżeć nietolerancja kwasów owocowych i przypraw.

Otyłość

bardzo często jest wynikiem zamaskowanej alergii na pszenicę

Zapalenie stawów

w przypadku problemów ze stawami, kiedy pojawia sie obrzęk, ból w spoczynku zwłaszcza nocą, warto nie tylko sprawdzić poziom kwasu moczanowego ale także pomyśleć o ukrytej alergii pokarmowej na zboża.

Zaburzenia pracy serca i układu krążenia

powodem są bardzo często alergie pokarmowe na zboża, głównie pszenicę!

Alergiczna przyczyna astmy

ASTMA może mieć różne podłoże. Najczęściej jest to podłoże alergiczne. Czynnikami nasilającymi ataki są pyłki roślin roztocza kurzu domowego (wg statystyk to najczęstsza przyczyna astmy w Polsce), dym tytoniowy, sierści zwierząt. Szkodzić mogą także alergeny pokarmowe, powodujące reakcję opóźnioną,takie jak mleko i pszenica. Często okazuje się, że rozwiniecie astmy poprzedzały inne wcześniejsze problemy alergiczne takie jak wysypki czy katar sienny. Stłumienie tych objawów spowodowały zmianę formy alergii w cięższą postać, jaką jest astma. Zostało to nazwane „marszem alergicznym”.

Inne przyczyny astmy

Okazuje się, że przyczyną astmy może być także zakażenie pasożytami, dokładnie glista ludzką lub zwierzęcą. Ostatnimi czasy zakażenia pasożytami stają się częste i wiele chorób, w tym astma, jest tego wynikiem. Glisty mogą wywoływać astmę na dwa sposoby. Po pierwsze glisty mają swój cykl rozwojowy, który zakłada składanie jajeczek w oskrzelikach, co powoduje silne reakcje obronne ze strony organizmu i może wywoływać ataki astmy. Po drugie, pasożyty są traktowane przez organizm jako zagrożenie, jako „wielki alergen”, w związku z czym uruchamia on te same reakcje, co podczas alergii na pyłki. Uwalnia różne mediatory w tym histaminę i w konsekwencji może dojść do skurczów oskrzeli i duszności.

Inne przyczyny astmy

Oficjalnie mówi się, że przyczyną powstania atopowego zapalenia skóry są procesy o charakterze alergicznym zachodzące w obrębie skóry a czynnikiem wywołującym te procesy są alergeny kontaktowe, takie jak proszki do prania, mydła, pasty do zębów, nikiel itd. Okazuje się jednak, że u podstaw nadmiernej reakcji skóry leżą czynniki wewnętrzne i zaburzenia w obrębie całego organizmu (układu pokramowego, układu immunologicznego), co współgra z holistyczną teorią, że organizm jest całością. Czynnikami wewnętrznymi mogą być na przykład ukryte alergeny pokarmowe, które podrażniają cały układ immunologiczny a dopiero przy lekkim bodźcu zewnętrznym, takim jak kontakt z proszkami do prania, wodą chlorowaną czy niklem, odczuwane są objawy skórne. Podobnie czynnikami przyczynowymi będą obciążenia poszczepienne, zakażenie pasożytami i grzybami. Dodatki do szczepionek takie jak zmodyfikowane białko czy metale ciążkie zaburzają trwale działanie systemu odpornościowego a obecność pasożytów i grzybów zatruwa cały organizm. Mając takie dane wiemy, że nie należy jedynie przeciwdziałać objawom i zajmować się samą skórą stosując np. maści a trzeba przede wszystkim zając się całym organizmem, oczyścić go i przywrócić mu prawidłowe funkcjonowanie. Wówczas skóra zregeneruje się i choroba, jaką jest atopowe zapalenie skóry, zostanie wyleczona.